תפריט נגישות

מורשת קרב ואנדרטאות

בית הקברות הארעי, בארי

אתר בית הקברות הארעי הוא שטח קרקע בן מספר דונמים הממוקם כ-200 מטר ממזרח לכניסה לקיבוץ בארי, בצמוד לכניסה ליער בארי. הוא ניצב על "גבעת שולה" - גבעה נמוכה שנקראה על שם שולה אנגלסברג, חברת קיבוץ בארי שנרצחה על ידי מחבלים שחדרו לקיבוץ ב-25 בדצמבר 1949.
האתר הופעל על ידי חיילי הרבנות הצבאית במלחמת סיני, במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים לשם קבורה ארעית של חיילי צה"ל שנפלו בחזית הדרום. הדבר נעשה באין יכולת להוציא לפועל את קבורתם הקבועה תוך כדי המלחמה. בכל המקרים, במהלך השנה שלאחר נפילתם, הועברו ארונות החללים לקבורה קבועה באתרים שנבחרו על ידי בני משפחותיהם.
בשיא השימוש באתר, במהלך מלחמת יום הכיפורים, נטמנו בו ארונותיהם של 460 חללים. בסך הכל שימש האתר בשלוש המלחמות לקבורתם של יותר מ-800 חללי צה"ל. מאז פינוי האתר בקיץ 1974 לא נעשה בו שימוש.
האנדרטה עצמה כוללת גוש סלע מלבני מאבן בהירה שהובא מסיני, המורכב על גבי כן בעל צלעות משופעות המצופות באבנים עגולות. על גבי פאת הסלע הדרומית נקבע שלט מתכת הנושא את כתובת הזיכרון. האנדרטה הוקמה בשנות השבעים ביוזמת משרד הביטחון. היא תוכננה על ידי האדריכלים יצחק המבורג ואריה פטרן. במלאת 40 שנים לפרוץ מלחמת יום הכיפורים חודשה האנדרטה ביוזמת המועצה האזורית אשכול ובשיתוף עם הקרן הקיימת לישראל.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה